Ярослав Стравський : “Догляд за тваринами не лише полягає у тому, щоб дати їм їсти!”

Створюючи власну міні-ферму, господарі часто не задумуються над питанням профілактичних щеплень та лікуванням свійських тварин. Хоча вчасно не зроблена вакцинація чи не виявлена хвороба може привести до масового поширення інфекції — карантину. Як правильно доглядати за сільськогосподарськими тваринами та про стан ветеринарної медицини у розмові з директором Тернопільської дослідної станції Інституту ветеринарної медицини НААН, доктором ветеринарних наук Ярославом Стравським.

Чи варто приділяти велику увагу питанням профілактики у догляді за с/г тваринами? Та які є обов’язкові щеплення для скота, а без яких можна обійтись?

Вакцинації великої рогатої худоби, свиней проводить державна ветеринарна служба. Наприклад, виділяють вакцину для переліку захворювань групи А, які необхідно зробити. Згодом державна служба робить обхід сільської місцевості та проводить вакцинацію. Окрім того, обов’язково вакцинують дрібні тварини від сказу. Щеплення запобігає розвитку захворювання у майбутньому, а тому його потрібно проводити обов’язково.

Однак, чому так склалось, що багато людей все ж таки ігнорують похід до ветеринара?

Інколи скептицизм може виникати через халатне ставлення людини до своєї роботи. Якщо ти вже ж обрав цю спеціальність, то ти повинен бути відповідальним. Також через великий потік інформації, збільшення кількості ветеринарних препаратів, появи нових захворювань, лікарі можуть «відставати» від того, що робиться у ветеринарії.

Які збудники хвороб с/г тварин найбільш поширені?

Часто у приватних секторах поширюється бешиха свиней. Якщо вчасно діагностувати це захворювання, то проблем у лікуванні не виникає. А порушення обміну речовин чи нестача вітаміну D можуть привести до рахіту. У такому випадку використовують ортофосфат кальцію й різноманітні вітаміни. Важливим правилом запобігання розвитку будь-яких інфекцій у тварин є дотримання ветеринарно-санітарних норм.

Як виявити перші ознаки того, що тварина захворіла і необхідно звертатися до ветеринара?

Першою ознакою будь-якого захворювання є термометрія (міряється температура та визначається стан здоров’я тварини). Адже для кожної тварини є визначений показник температури у межах фізіологічної норми. Відмова від корму, в’ялість є також ознаками захворювання.

Чи використовують зараз новітні біотехнології, щоб збільшити обсяг продукції тваринництва?

Збільшити обсяг продукції тваринництва можна лише завдяки гарному підбору генетичного коду, тобто використання нащадків породистих тварин.

Засоби й зусилля, витрачені на утримання с/г тварин, окупляться достатньо швидко, якщо знати, як правильно за ними доглядати. Чи можете дати поради щодо догляду?

Правильний догляд за тваринами починається з комфортних умов утриманні та годівлі. А це – чисте, провітрюване, добре освітлене приміщення. Догляд за тваринами не полягає лише у тому, щоб дати їм їсти! Хоча й годівля також повинна бути збалансована мікро- та макроелементами, нестача яких приводить до порушення обміну речовин. Наприклад, у весняний період характерною проблемою є авітаміноз. Тобто після зими тваринам необхідно відновлювати нестачу вітамінів. Тому обов’язково потрібно поколоти вітаміни, наприклад «ПРОДЕВІТ», «ТЕТРАВІТ». Якщо розглядати птицю, то можна додавати до води «ЦЕДА-віт».

Чи правда, що у тварин є весняна депресія? І якщо так, то як її побороти?

Як правило, у дрібних тварин може бути депресія. Її причинами може бути навіть невчасний прийом їжі чи відсутність води у раціоні. Є спеціальні препарати для тварин, що допомагають боротися з цим явищем. Також, комфортні умови утримання є важливим чинником. Наприклад, на деяких фермах включають музику перед дійкою корів.

Ярославе Степановичу, розкажіть який зараз стан ветеринарної медицини та чи приділяється значна увага розвитку цій галузі в Україні?

На сучасному етапі ветеринарна медицина «влилася» у Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів. Тому на такому етапі реформування ця галузь може бути не заміченою. Хоча розвиток ветеринарної медицини необхідний для держави і для людей, зокрема. Сьогодні це та галузь, що контролює якість продукції, яку ми споживаємо. Адже часто можуть безконтрольно використовувати антибіотики, які потрапляють в продукти тваринного походження, наприклад, в молоко, що може стати причиною різних захворювань.

Ваші рекомендації читачам з організації домашньої міні-ферми.

Завжди є «за» і «проти», які потрібно враховувати. А у тваринництві зокрема є більше «проти» , ніж «за». Тому розпочинати потрібно з того, чи людина готова утримувати тварини. Наступними кроками є уже підбір тварин з генетичним потенціалом (тварини, які будуть давати продукцію і можна було б отримати з цього прибуток). Необхідно постійно спілкуватися з ветеринарами, адже можуть виникати різні травми, порушення обміну речовин, що веде до зниження живої маси тварини. Дуже велику увагу потрібно приділяти використанню препаратів.