Проведення правильного запуску корів і вибір схем профілактики захворювань молочної залози із врахуванням спектра циркулюючого збудника та нозологічної структури маститу – важливий етап виробничого циклу як для приватного сектору так і для кожного господарства. Запуск та утримання корів у період сухостою потребує стільки ж уваги, як і період лактації. Наявні дані, що кількість випадків субклінічного маститу корів у період сухостою у 1,6 раза перевищує захворюваність лактуючих тварин.
Часто запалення молочної залози, яке клінічно проявляється після отелення, бере свій початок у сухостійний період. Це пов’язано з формуванням кератиновой пробки у дійковому каналі впродовж 2-3 тижнів після запуску корови – в цей період канал залишається відкритим і може служити природними воротами для проникнення збудників маститу.
Запускають корів за 60-45 діб до отелення. Після запуску корів поступово переводять на повний раціон з наданням їм регулярного моціону.
У господарствах, де реєструються післяродові мастити, в сухостійний період рекомендується вводити в кожну чверть вимені готові антисептичні препарати «Мастинур», «Мастисан», «Мастицид» та інші. Санація молочної залози корів під час запуску препаратом «Оксипрол» вірогідно забезпечує зниження кількості мікроорганізмів роду Enterobacterspp. та E. coli у 4 і 1,2 рази відповідно, що має позитивний вплив на ліквідацію запальних процесів вимені.
За 7-10 днів до дати родів проводять підготовку корів до нормального отелення. Якщо вим’я надмірно збільшується в об’ємі, ущільнюється і стає болючим, рекомендується робити масаж та здоювання, також тварині потрібно надати можливість прогулянок та забезпечити відповідним лікуванням.
При відсутності контролю за станом вимені в сухостійний період субклінічні мастити залишаються непоміченими, набувають запущеної форми і виявляються вже після отелення у важких формах.
Продуктивне здоров’я молочних корів бере свій початок з догляду за нетелями, яких починають привчати до машинного доїння ще за 2-3 місяці до отелення, а у приватному секторі у цей період проводять легкий масаж вимені. У перші дні легкими рухами лівої руки погладжують вим’я, а праву кладуть на спину тварини. Виконують цю процедуру спокійно і наполегливо, так як нетелей сильно турбує дотик людини.
За 5-4 тижнів до отелення у нетелів рекомендовано перевіряти секрет з кожної чверті вимені на наявність у ньому Streptococcusagalactiae або Staphylococcusaureus. При виділенні патогенних мікроорганізмів тварин лікують.
За три тижні до отелення нетелей привчають до обмивання вимені теплою водою, з наступним обсушуванням і легким масажем. За тиждень до отелення всі ці процедури припиняють.
Ярослав Стравський