Донецька, Харківська, Луганська і Тернопільська області визначені пілотними в Україні у реформі адміністративно – територіального устрою на рівні реформуванні районів. Це має стати основою для моделі устрою для всіх інших областей, які мають провести таку реформу до виборів 2020 року.
Голова Тернопільської районної ради Андрій Галайко взяв участь у круглому столі «Перспективи формування нової системи адміністративно-територіального устрою Тернопільщини: визначення завдань». Це перший етап з комплексу заходів, у результаті яких передбачається розробка відповідного законопроекту з укрупненими районами. Ініціатива організована Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні», відповідно до доручення Прем’єр-міністра України.
За результатами заходу мають бути опрацьовані пропозиції та формуватиметься для подальшого розгляду альтернативна модель районного поділу Тернопільщини з визначеними районними центрами.
«Слухали про перспективи формування нової системи адміністративно-територіального устрою Тернопільщини. Зміни вражають. Але процес децентралізації на сьогодні — незворотній», – зауважив Андрій Галайко.
Проект називається «600 днів для дій. Основні етапи реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади». Експерти Української асоціації районних та обласних рад підготували нову мапу адміністративно-територіального устрою на субрегіональному рівні Тернопільщини, що складається з 4 спроможних районів. Центрами районів визначені Тернопіль, Чортків, Кременець та Бережани.
«Тернопільський район має бути найбільшим. Планується, що у нього увійдуть м.Тернопіль, майже весь Підволочиський район, частина Теребовлянського, частина Збаразького і частина Зборівського районів. Завершення реформи заплановано на жовтень 2020 року, щоб на вибори вже йти у новому форматі. Розширюються межі і змінюються повноваження. Фактично вся влада та ресурси будуть зосереджені у громадах», – каже голова районної ради.
Старт проекту – лютий 2019 року і вже у травні планується затвердити території районів областей. Йдеться про формування трирівневої структури – громада, район, регіон. Ефективна система самоврядування, фінансові гарантії і формування інституту префектів, а саме державного нагляду і контролю. За словами фахівців, розташування районів має стати зручним для громадян в отриманні якісних та доступних публічних послуг, у першу чергу, з точки зору логістики. Також у зазначених центрах змодельованих адміністративно-територіальних одиниць вже є існуюча мережа ЦОВВ. Тобто перевага такої моделі очевидна, і не в останню чергу, через оптимізацію ресурсної бази.
Руслана Стасишин