Тернопільський районний відділ Управління ДСНС України у Тернопільській області об’єднує фахівців з нагляду, фахівця з цивільного захисту і третю пожежно – рятувальну частину. У компетенції рятувальників – порятунок людей на воді, виявлення вибухо – небезпечних предметів, гасіння пожеж та інші надзвичайні ситуації. Про готовність реагувати на такі події у зимовий період – начальник Тернопільського районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області Юрій Ткач.
Які надзвичайні ситуації вдалося попередити вже цього року?
Вже у цьому році ми ліквідували 6 пожеж. Якщо порівняти з минулим роком, це небагато, профілактична робота дає свої результати. Жителі району стають свідомішими у плані власної безпеки. Ці пожежі трапилися у житловому секторі. Основна причина – необережне поводження вогнем.
Окрім пожеж, що ще надзвичайного сталося у районі?
Мали прикрий випадок у селі Івачів Горішній. Там у лісі замерз 91- річний чоловік – мешканець населеного пункту. 8 січня о 22 годині вийшов з дому і не повернувся. Рятувальники знайшли його наступного ранку у лісі. Також вже за цей січневий період мали буксирування транспорту, який застряг у снігових заметах. Тішить, що цього року зима нас шкодує.
Як у вас із матеріально- технічним забезпеченням?
Матеріально- технічна база потребує покращення, і ми над цим працюємо спільно з новоутвореними громадами, сільськими радами, районною радою та адміністрацією. Попри фінансування з державної служби України з надзвичайних ситуацій маємо програми із забезпечення техногенної, пожежної безпеки, які приймають депутати різних рівнів. За останні п’ять років ми поліпшили свою матеріально – технічну базу і здатні виконувати завдання за призначенням.
В об’єднаних територіальних громадах хто забезпечуватиме спокій і безпеку?
З цим питанням ми стикнулися ще у 2015 році, коли було створено дві громади – Великогаївська та Байковецька. Проте, незважаючи на те, чи це громада, чи місто, чи сільська рада, наш підрозділ виїжджає. На будь- яке звернення громадянина на телефон 101 реагуємо завжди. Ми повинні забезпечити найшвидший доїзд до місця події – це наш пріоритет, також зберегти людське життя і з мінімальними наслідками ліквідувати ту чи іншу ситуцію. Що стосується громад у частині створення місцевих пожежних підрозділів, то така рекомендація є. Сьогодні такі команди маємо у Великих Гаях і у Шляхтинцях. Вони успішно функціонують у цілодобовому режимі. Звичайно, їхні функції набагато вужчі, ніж ДСНС, але люди пройшли підготовку у нашому навчальному пункті, і вони є нашими помічниками. Сільська місцевість специфічна тим, що витрачається час на доїзд і пошук води. Виїхавши на якийсь трафунок у віддалений населений пункт, а в нас є такі села у районі, де нема ні ставка, ні річки, і витративши той запас вогнегасної речовини на пожежі ми дістаємо допомогу місцевої команди, яка може підвезти воду до місця надзвичайної ситуації.
З місцевими пожежними командами у Великих Гаях і Шляхтинцях ми співпрацюємо. Зважаючи на те, що автопарк нашої служби значно поліпшився, віддали їм у користування нашу техніку. Там працюють місцеві, які пройшли навчання. Час від часу ми їх запрошуємо до нас на тренування і тренінги.
Чи планується створювати такі команди у нових громадах?
Наш інтерес з громадою повинен бути спільним. На сьогодні у нас є розуміння з керівниками усіх громад. Маю надію, що проблем з утворенням таких підрозділів там не буде. Уже ведемо перемовини з Настасівською громадою, де вже є пожежний автомобіль і є початкова база для створення такого підрозділу. І з Білецькою громадою теж плануємо налагодити співпрацю у цьому році.
У зимовий період, окрім небезпеки виникнення пожеж, провалення під лід рибалок, є небезпека замерзнути. Чи працюють у районі пункти обігріву?
Ми уже багато років підряд на початку осінньо – зимового періоду на базі наших лікувальних закладів – Великобірківського стаціонару центральної районної лікарні і геріатричного відділення центральної районної лікарні у Мишковичах створюємо стаціонарні пункти обігріву. Там можна обігрітися, випити теплого чаю, перекусити. Вони функціонують у цілодобовому режимі, і, якщо трапилася надзвичайна ситуація, ми готові допомогти. Також у нас є мобільний пункт обігріву, який розгортається у разі ускладнення погодніх умов.