Багато людей вважають, що матеріали, з яких виготовляються одноразові упаковки і посуд, абсолютно нешкідливі для людини. Це правильно. Пластиковий посуд виготовляють з полімерів. І перш ніж запустити ці самі полімери в масове виробництво, вчені не один рік вивчали їх властивості і вплив на людину в спеціальних лабораторіях. Тому дозволено використовувати цей матеріал при виготовленні одноразового посуду, якщо дотримані всі технологічні правила і нюанси під час виробництва і при правильному користуванні вироби з полімерних матеріалів не несуть ніякої шкоди здоров’ю людини. Проте слід дотримуватись інструкцій щодо використання такого посуду.
Досить обережними потрібно бути при використанні посуду з полістиролу. На його дні має знаходитись маркування “РS”. Його легко відрізнити: він хрусткий і ламається. Із такого посуду при температурі 60-80 градусів може мігрувати стирол у вміст: від слідів – до 0,2мг/л.. Якщо ви використовуватимете таку тарілку для гарячої страви, разом із нею можете отримати ще й дозу токсинів. Для чаю та кави можна використовувати посуд з поліпропілену. Він не ламається, а лише мнеться та має позначку “РР” або трикутник із цифрою п’ять. Більш екологічно чистими продуктами одноразового посуду є склянки й посуд, виготовлені з пінного полістиролу або пінополістиролу. Для гарячих страв та напоїв придатний пінопластовий посуд (спінений полістирол – пінопласт – не токсичний, бо складається на 95% з повітря). Він абсолютно інертний, а відтак не виділяє жодних токсичних речовин при контакті з їжею. Так, поліпропіленовий стакан витримує температуру до 100° С. Але якщо пити з такої склянки спиртні напої, то страждають не лише нирки, а й очі. Дослідники провели дослід. У пластиковий стакан було налито горілку. Через кілька хвилин учені перевірили склад вмісту. У склянці була вже не горілка, а хімічний розчин, шкідливий для організму. Ви можете уникнути небезпеки завдяки маркуванню на посуді.
Існує думка, що вироби з пластику і полімерних матеріалів можна використовувати неодноразово. Це неправильно. Іншими словами, одноразовий посуд і упаковка тому і називається одноразовою, що використовується один раз. Якщо ви придбали, наприклад, газовану воду в пластиковій пляшці, то по закінченні напою пляшка повинна відправитися у відро для сміття. Не варто використовувати її як посудину для зберігання молока, компоту, квасу і т.д.
Матеріали, які, використовуються при виготовленні одноразового посуду, можуть викликати онкологічні захворювання. Але це лише у тому випадку, коли одноразовий посуд виготовляється на безконтрольному виробництві або неправильно зберігається. Тоді полімерні речовини, які входять до складу виробу, виділяють у повітря і навколишнє середовище розрізнені токсичні сполуки, які мають специфічний неприємний запах. Таких сполук може налічуватися до п’ятнадцяти.
Чи придатні поліетиленові пакети для зберігання будь-яких продуктів у холодильнику. Річ у тому, що харчові продукти можна зберігати тільки у призначених для цього пакетах, які стійкі до низьких температур. Багато хто не знає, але у звичайних поліетиленових пакетах при охолоджуванні до низьких температур теж можуть виділятися токсичні речовини, шкідливі для здоров’я. Отже, якщо ви вирішили заморозити овочі або фрукти для їх вживання взимку, краще скористатися спеціальною харчовою плівкою, інакше ваші екологічно чисті продукти, вирощені з любов’ю на дачі, можуть з часом ввібрати небезпечні сполуки і стануть причиною отруєння вашого організму.
Майже у кожної господині сьогодні на кухні є рулончик харчової плівки для зберігання продуктів. У супермаркетах у таку плівку фасують масло, халву, печиво Але мало хто знає, що її найчастіше виготовляють зі звичайного поліетилену із позначкою HDPE і цифрою два. На жаль, на упаковці виробники не вказують, що зберігати у такій плівці масло чи маргарин не можна – поліетилен не стійкий до жирів.
Ось, напевно, одні з основних моментів користування пластиковим одноразовим посудом, тарою і упаковкою. При дотриманні всіх правил використання ці товари не принесуть шкоди організму, а навпаки, тільки полегшать ваше життя.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ
В ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ