Цієї осені знову запрацювала державна програма “Доступне житло”, яка діяла з 2010 року, але у 2015-2016 роках не фінансувалась. ЇЇ створено для осіб, які або не мають власного житла, або ж його площа занадто мала. У квітні 2017-го уряд додав до списку пільгових категорій ще й учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб. Саме тоді почали формуватися перші списки бажаючих.
“Державна підтримка сім’ям, що відповідають усім вимогах та потребують покращення житлових умов, надаватиметься у розмірі 30 % від вартості придбаного житла, а для учасників АТО та сімей переселенців така частка становить 50 %”, – зауважує директор Тернопільського регіонального управління Держмолодьжитла Андрій Козак.
Програмою мають право скористатися сім’ї, які перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов; які протягом останніх 3 років не мали житлової площі у власності (без урахування житла, що знаходиться на тимчасово окупованій території); які мають у власності житлову площу не більшу за 13,65 м2 на одного члена сім’ї (без урахування житла, що знаходиться на тимчасово окупованій території). Середньомісячний грошовий дохід та дохід членів сім’ї на 1 особу не повинен перевищувати 3-кратний розмір середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні.
“Але якщо держава дає підтримку у розмірі 30 % чи 50%, то решту суми сім’я обов’язково повинна мати”, – зауважує пан Андрій.
Громадяни самостійно обирають, яку квартиру хотіли б придбати, але є певні обмеження у вартості та площі майбутнього житла. Ці показники вираховуються за відповідними формулами. “До забудовників виставляються вимоги: квартира має бути здана в експлуатацію протягом 1 року, або ж її має бути введено в експлуатацію ще раніше. Але слід пам’ятати, що програма діє тільки при умові покупки житла в новобудові. Держава таким чином отримує економічний ефект у вигляді сплачених податків та нових робочих місць”, – додає пан Андрій.
Учасник програми «Доступне житло» повинен підтверджувати проживання у придбаній квартирі протягом трьох років. Упродовж цього часу забороняється продаж придбаного житла.
“Програма молода і має проблему в недофінансуванні. Цього року з бюджету на програму виділили 100 млн грн. Після розподілення суми у регіонах стало зрозумілим, що в Тернопільській області лише 10 % від зареєстрованих зможуть отримати допомогу”, – інформує пан Андрій. – Станом на зараз новим житлом обзавелись 11 сімей: у минулому році – 2, оскільки програма працювала у пілотному режимі, а цього року – вже 9, із них 4 – внутрішньо переміщені, 4 – сім’ї учасників АТО і 1 сім’я, що не відноситься до пільгових категорій”,- інформує пан Андрій.
Зареєструватися для участі в програмі і відстежувати свою чергу онлайн є змога на сайті «Держмолодьжитла». Або ж можна прийти безпосередньо в офіс за адресою вул.Танцорова,11. За словами директора управління, при собі необхідно мати паспорти та ідентифікаційні коди. Присутність є обов’язковою для всіх членів сім’ї, оскільки доведеться підписуватись у відповідних документах.
Валерія Чічірко